Новини: КЛОП ШКІДЛИВА ЧЕРЕПАШКА

КЛОП ШКІДЛИВА ЧЕРЕПАШКА

image post
  • Опубліковано:

    27 травня 2022, 14:01

Eurygaster integriceps

В природі існує безліч видів клопів, всі вони шкодять тим чи іншим культурам по різному: деякі харчується фруктами та овочами не першої свіжості Pyrrhocoris apterus (клоп-москаль інша назва клоп-солдатик), а інші завдають непоправної шкоди (клоп-черепашка, клоп-щитник, люцерновий-клоп) посівам.

Зимують шкідники в посадках під опалим листям на глибині 3-5 см.

Літ клопи розпочинають при добовій температурі від 12-14 до 18-20°С.

Розвиток клопа-черепашки:

  • Літ з місця зимівлі протягом 3-12 діб;
  • Період харчування;
  • Яйцекладка Мал.1.;
  • Поява личинок  І-го віку 3-5 діб;
  • Поява личинок ІІ-го віку 5-15 діб;
  • Поява личинок ІІІ-го віку 4-7 діб;
  • Поява личинок ІV-го віку 4-8 діб;
  • Поява личинок V-го віку 5-11 діб;
  • Окрилення;

Мал.1. Яйцекладка.

Періоди харчування:

Харчуються спочатку на озимих зернових, пізніше переходять на пізні ярі культури. Розвиток клопа-черепашки становить від 24 до 58 діб. Шкідники перебувають на полі від місяця до двох, тобто однією крайовою обробкою тут не обійтися

Шкода від дорослих особин: клопи, які перезимували,  весною активно живляться соком молодих рослин, проколюючи стебла та молоді листки, вони пошкоджують колосок, який тільки формується та вприскують рідину на основі триптази, яка суттєво пошкоджує колос. При виході колосу  проблема стає помітнішою, колос, що зявляється білого кольору зовсім безбарвний таке явище називається – білоколосість Мал.2.

Мал.2. Білоколосість спричинена укусом клопа.

Шкода від личинок меншого покоління: Харчуються переважно на колосі у фазу від молочної до воскової стиглості зерна. Один клоп молодого покоління за період свого харчування може пошкодити від 200 до 300 зернин.

Шкода від личинок старшого покоління:  личинки старшого віку завдають також непоправної шкоди як і личинки меншого покоління. Вони пошкоджують зерна, які наливаються. Пошкоджена зернина зазвичай має коричневу цяточку яка і є укусом, зерно щупле, зморшкувате.

Наслідки від пошкоджень:

Зерно що пошкоджене клопом-черепашкою не придатне для використання в їжу. Його хлібопекарські властивості не відповідають стандартам. При приготуванні тіста коли до борошна додають воду розпочинається процес розпаду білка, в такому борошні  відсутній необхідний відсоток клейковини, тісто не сходить. Якщо ж ви вирішили висіяти таке зерно це також програшний варіант. Вводячи в зернівку рідину на основі триптази, вона руйнує білок, тому таке зерно втрачає схожість і енергію.

ЕПШ становить 0,5-2 імаго або 5-6 личинок на 1 м2.

Клопи-черапашки не тільки шкодять  рослини і врожай, на їх панцирах паразитує муха-фазія, вона не завдає суттєвої шкоди польовим культурам, але якщо не контролювати популяцію клопа-черепашки зросте і популяція фазії.

Рекомендації для захисту від клопа-черепашки:

  • Збирання врожаю розпочинати  на 7-10 днів раніше стандартних строків.
  • Є варіант застосувати позакореневе підживлення сечовиною у фазу молочної стиглості при нормі внесення 30-50 кг/га. Така операція збільшує вміст клейковини в зерні на 3-5%.
  • Більшість інсектицидів проти клопа-черепашки рекомендують вносити дворазово, тому нижче наведено оптимальні періоди для внесення препаратів:
  • Фаза кущення – на початку виходу в трубку після масового перельоту клопів, що перезимували. Найбільше місце концентрації шкідника це крайові смуги неподалік  лісосмуг та посадок. Зазвичай можна обмежитися крайовою обробкою шириною 50-100м. Внести: Актара (0,10–0,14 г/га) або Енжіо (0,18 л/га).
  • Період наливу зерна – фаза молочної стиглості, найбільш відповідальна фаза. Тривожний знак для початку обробки поля це присутність 5-15% личинок третього віку. Внести: Карате Зеон (0,15–0,3 л/га) або Грінфорт ІЛ (0,2-0,5 л/га)  В цей період йде активне відродження личинок з відкладених яєць.
  • Фаза молочно-воскової стиглості, за наявності 1-2 личинок або 2-3 дорослі особини  на 1м2, рекомендовано провести повторну обробку системним інсектицидом  Нуредін Супер (0,4-1,0 л/га).

 Для уточнення рекомендацій та кратності обробки рекомендованої виробником натисніть на обраний препарат.

  • До технологічних (механічних) засобів захисту можна віднести лущення стерні відразу після збирання пшениці. Лущення скоротить відсоток наступної популяції та заважатиме клопам харчуватися чим спровокує невдалу спробу перезимувати.

! УВАГА !

* Якщо поле заселене масово шкідником, рекомендуємо:

* Проводити обкос масово заселених ділянок з окремим обмолотом;

* Для просушування це зерно на току відкладають в окрему купу подалі від кондиційного зерна;

* Очищення проводити в останню чергу;

* Для вирішення майбутньої долі такого зерна проводять попередні лабораторні досліди.

для більш детальної інформації зателефонуйте нашим спеціалістам:

Тетяна
Тетяна

(098) 227-55-05

Райони:

Кіровоградський, Устинівський, Новгородківський, Світловодський, Олександрійський, Олександрівський, Знам'янський, Петрівський, Долинський, Онуфріївський

Валерій
Валерій

(096)484-68-36

Райони :

Кіровоградський, Устинівський, Новгородківський, Світловодський, Олександрійський, Олександрівський, Знам'янський, Петрівський, Долинський, Онуфріївський, Добровеличківський, Новоукраїнський, Бобринецький, Компаніївський, Голованівський