Технології: РЕКОМЕНДАЦІЇ ЩОДО ОБРОБІТКУ СТЕРНІ

РЕКОМЕНДАЦІЇ ЩОДО ОБРОБІТКУ СТЕРНІ

image post
  • Опубліковано:

    03 грудня 2018, 13:55

Обробіток стерні особливо важливий і необхідний для боротьби з бур’янами, падалицею, для запобігання  висиханню ґрунту й для прискорення розкладання пожнивних решток. Обробіток стерні важливий, як у разі сівби по мульчі, так і при оранці.

 Основні помилки, яких допускаються під час обробітку стерні, надто пізній та надто глибокий обробіток.

Основна мета обробітку стерні – якомога скоріше проростання падалиці та бур’янів. Що довше стерня залишається необробленою, то більше солома уражується хворобами, поширюються шкідники та пересихає ґрунт.

Обробіток стерні глибше ніж на 8 см призводить до того, що солома та падалиця зароблюються  надто глибоко, що не дає падалиці змоги швидко прорости, а солома уникає процесу гниття, позаяк основна маса мікроорганізмів, що сприяють гниттю соломи, перебуває у верхньому шарі ґрунту.

Вимоги щодо обробітку стерні після зернових (колосових) культур та ріпаку.

Обробіток стерні  зернових культур проводять, як правило, двічі.              

Перший – відразу після збирання врожаю зернових. Обробіток проводять доволі неглибоко (5 см), будь-якою відповідною технікою з хорошим прикочуванням. Під час проведення другого обробітку такого поля на глибину 8-12 см падалицю зернових разом з бур’янами добре заробляють у ґрунт. За рахунок цього стерня та пожнивні рештки добре піддаються впливу мікроорганізмів, що перебувають у верхньому шарі ґрунту.

Падалиця ріпаку проростає, як правило, під соломою та поживними рештками без попереднього обробітку ґрунту. Саме тому не обов’язково проводити обробіток стерні відразу після збирання врожаю. Якщо після збирання врожаю ріпаку все ж проводять обробіток стерні, глибина такого обробітку має бути щонайбільше 5 см, кожен наступний сантиметр – це зайве витрачене пальне.

Щоб запобігти поширенню шкідників, не слід залишати падалицю ріпаку не обробленою надто довго. Доцільно за висоти рослин 5-10 см провести обробіток поля. Завдяки  неглибокому обробітку стерні рослини ріпаку краще змішуються з поживними  рештками і рівномірно розподіляються в ґрунті, стебла  ріпаку руйнують та знищують шкідники.

Застосування хімічних засобів з метою знищення падалиці ріпаку є доцільним лише тоді, коли рослини ріпаку вже розвинулися і недостатньо добре піддаються обробці, а також коли на полі присутня дуже велика кількість бур’янів (ромашка, пирій тощо). Все ж для боротьби зі шкідниками необхідно провести механічний обробіток ґрунту.

Якщо падалицю ріпаку залишити без обробітку на довший час, то з агрономічної точки зору такий ріпак вважається проміжною культурою після основного посіву ріпаку, що, своєю чергою, свідчить про надто ризикову сівозміну (ріпак після ріпаку).

Техніка

Переваги

Недоліки

Дискова борона/

Дисковий лущильник

Технологічна відповідність машини обробітку стерні та підготовці грунту до посіву.

Легко йде завдяки робочим органам – дискам.

Добре змішує стерню з грунтом.

Висока продуктивність

Максимальна глибина роботи – 10-15 см.

Не підрізає коріння бур’янів (стержневе).

Культиватор

Вирівняна поверхня поля завдяки робочим органам – лапам.

Підрізає коріння бур’янів.

Висока прохідність.

Можливість глибшого обробітку в разі сівби по мульчі (понад 10 см)

Високий рівень зносу робочих органів.

Потреба у тракторах високої потужності.

Найпоширенішими знаряддями для проведення обробітку стерні є лущильник, дискова борона  і культиватор.

         v

Надзвичайно важливо враховувати наступне.

Перший обробіток стерні відразу після збирання врожаю має бути зорієнтований на такі основні вимоги:

  1. Неглибоко: обробіток слід проводити не глибше за 5 см, адже у верхніх шарах ґрунту найбільша активність мікроорганізмів. Процес гниття пожнивних решток проходитиме швидше.
  2. Без великих грудок: після обробітку стерні на поверхні не повинно бути великих грудок, щоб прискорити сходи падалиці та бур’янів.
  3. Ущільнення: прикочування є дуже важливим і дає змогу відновити капілярну систему ґрунту. Якщо ущільнення не проводити, поле зазнає ерозії та швидко пересихає, що, своєю чергою, створює несприятливі умови для наступної культури.
  4. Обробіток стерні слід проводити під кутом до руху комбайна, завдяки цьому солома розподіляється більш рівномірно.
  5. Правильно проведений обробіток поля після збирання врожаю дає можливість не лише боротися з бур’янами перед посівом наступної культури, а й закласти основу для потужних сходів і доброго врожаю наступного року.
  6. З метою зменшення витрат пального та кількості проміжних технологічних операцій, варто використовувати комплексні високопродуктивні знаряддя виключно з гострими робочими органами.

для більш детальної інформації зателефонуйте нашим спеціалістам:

Тетяна
Тетяна

(098) 227-55-05

Райони:

Кіровоградський, Устинівський, Новгородківський, Світловодський, Олександрійський, Олександрівський, Знам'янський, Петрівський, Долинський, Онуфріївський

Валерій
Валерій

(096)484-68-36

Райони :

Кіровоградський, Устинівський, Новгородківський, Світловодський, Олександрійський, Олександрівський, Знам'янський, Петрівський, Долинський, Онуфріївський, Добровеличківський, Новоукраїнський, Бобринецький, Компаніївський, Голованівський